zobacz serwis

Menu

» Strona główna

Powieści SF

» Obcy z Alfy Centauri

» Winda czasu

» Zdrada strażnika planety

» Hurysy z katalogu

» Bunt androidów

» A jeśli jutra nie będzie

» Enbargonki

Mikropowieści SF

» Afrodyta

» Banita

» Ekscytoza

» Genesis

» Przerwany lot

» Misja: Europa

» Supernowa

» Syreny z Cat Island

» Kasandra

» Hegemone

Inne strony

» W świecie iluzji

» Igraszki z czasem

» Przyloty na Ziemię


Edward Guziakiewicz OBCY Z ALFY CENTAURI

powieść science fiction fragment

Edward Guziakiewicz, Obcy z Alfy Centauri

Akcja tej powieści sf przenosi czytelnika w niedaleką przyszłość — do drugiej połowy XXI wieku. Obok dorosłych bohaterami toczących się zmagań z losem są w niej nastolatki, a z wątkiem fantastyczno-naukowym wiąże się wątek sensacyjno-szpiegowski. W fabułę wplatają się dzieje dwóch potężnych obcych cywilizacji, w tym tytułowej — z Alfa Centauri.

„Obcy z Alfy Centauri” należą do powieści katastroficznych, tym niemniej mają optymistyczną pointę. Ziemi grozi totalna zagłada, a ludzie są nieświadomi tego, że czeka ich Armagedon. Do Układu Słonecznego zbliża się bowiem niewidoczny obiekt, przypominający czarną dziurę. Jego ogromna masa sprawi, że wszystkie planety zostaną wytrącone z orbit. Obcy z Alfy Centauri przewidzieli ten niewyobrażalny kataklizm. Dzięki skrytym zabiegom genetycznym udało im się przygotować kilkusetosobową grupę wybranych do życia w układzie Tolimana A. Niestety, na ślad tego doskonale utajnionego gremium wpadły ziemskie służby specjalne i konfrontacja wydaje się nieunikniona.

Trwa więc odliczanie. Kto jeszcze obok wybranych ma szansę się uratować? Dwaj sprytni naukowcy z bazy na Księżycu trafiają na ślad statku kosmicznego obcych, jednak innych niż ci z Alfa Centauri. Przewidując kataklizm, przygotowują pod okiem wnikliwego specjalisty z Ziemi własną grupę wybranych, którzy wydobytym z gruntu księżycowego potężnym cygarem będą usiłowali opuścić zagrożony Układ Słoneczny.

Powieść pełna zagadek i zwrotów akcji, obfitująca również w wątki miłosne, winna zadowolić nie tylko miłośników science fiction. Dwutorowość fabuły sprawia, że jest ona daleka od monotonii. Czyta się ją z dreszczykiem, który wywołuje niepewność co do losów sympatycznych bohaterów, uwikłanych w przerastające ich wyzwania.


DOSTĘPNE WYDANIA: wydanie papierowe


fragment