zobacz serwis

Menu

» Strona główna

Powieści SF

» Obcy z Alfy Centauri

» Winda czasu

» Zdrada strażnika planety

» Hurysy z katalogu

» Bunt androidów

» A jeśli jutra nie będzie

» Enbargonki

Mikropowieści SF

» Afrodyta

» Banita

» Ekscytoza

» Genesis

» Przerwany lot

» Misja: Europa

» Supernowa

» Syreny z Cat Island

» Kasandra

» Hegemone

Inne strony

» W świecie iluzji

» Igraszki z czasem

» Przyloty na Ziemię


Edward Guziakiewicz HURYSY Z KATALOGU

powieść science fiction fragment

Edward Guziakiewicz, Hurysy z katalogu

Akcja powieści toczy się w dalekiej przyszłości, gdzieś pod koniec trzeciego tysiąclecia. Podróże międzyplanetarne stały się chlebem powszednim, bowiem gatunek ludzki poradził sobie z kolonizacją Układu Słonecznego. Główny bohater, Raoul, po latach służby w Siłach Kosmicznych Układu, osiada na Dianie, planecie utworzonej z Pasma Planetoid między Marsem a Jowiszem. Tam wiedzie spokojne, beztroskie życie, mogąc spełniać wszystkie swe zachcianki. Jednym z jego kaprysów jest Afrodyta, przepiękna dziewczyna — android. Dzięki niej przeżywa uniesienia miłosne, jakich wcześniej zmienny los mu poskąpił.

Emerytowany wojskowy jest człowiekiem majętnym, bo przez przypadek odkrył cenne złoża retelitu, tworzywa o zagadkowym pochodzeniu pozaukładowym, mogącego służyć do wyrobu eliksiru młodości. Jednak wskutek tego stał się wrogiem numer jeden tajemniczego starca Grooma, który za wszelką cenę stara się odmłodzić i przejąć władzę nad peryferiami Układu Słonecznego. Czy anielska Afrodyta i ognista Iryda — druga super piękna partnerka Raoula, uratują go przed dyktatorem z Ganimedesa i czy cała trójka wyjdzie cało z zastawianych na nią zasadzek?

Autor pozwala śledzić akcję nie tylko z perspektywy narratora, ale również z perspektywy nieśmiałego Paula, technika firmy Body Perfect, towarzyszącego Dupontowi w kosmicznej podróży na Ziemię, a potem na Ganimedesa. Dociekliwy młodzian odkrywa to, co zakochanemu w swych klonach Raoulowi nie wpada w oczy. A mianowicie, że piękna kobieta z kontrolowaną elektronicznie osobowością jako pociągający „towar” daje oferującej ją firmie niewiarygodne wręcz możliwości manipulacji klientem. Ale nie tylko prezesi Body Perfect kryją się za splątanymi losami Raoula Duponta. Uważny czytelnik dostrzeże, że manipulują nim również służby specjalne — jest obiektem zainteresowania wywiadu Unii Solarnej.

Bohaterowi powieści udaje się przeżyć nie tylko dzięki pomocy klonów, ale również dzięki własnej przemyślności. Odkrywa bowiem, skąd pochodzi retelit i trafia na tajemniczy statek kosmiczny obcych, transportujący to tworzywo, co pociąga za sobą zdumiewające konsekwencje. Wraca na Dianę odmłodzony, a Afrodyta, która traci swe elektroniczne wyposażenie, staje się normalną kobietą. Intrygujących wątków w powieści jest więcej. Wspomnieć tu można chociażby o Beatrycze, zmysłowej tancerce z zespołu Escape, oddającej się z rówieśnicami wydumanemu dionizyjskiemu rytuałowi, którego celem jest utrata dziewictwa.


DOSTĘPNE WYDANIA: wydanie papieroweAUDIOBOOKPDF • EPUB • MOBI


fragment